Форма:
Ціна:
Місце посадки:
Колір листя:
Особливості дерев:
Вид саджанця:
Контейнер:
Розмір:
0
Корзина

Туя Купити тую Туя ціна

Туя західна

Туя Смарагд Туя Смарагд від 66 грн
Туя Брабант Туя Брабант від 68 грн
Туя Даніка Туя Даніка від 90 грн
Туя Колумна Туя Колумна від 65 грн
Туя Тедді Туя Тедді від 62 грн
Туя Холмструп Туя Холмструп від 65 грн
Туя Глобоза Туя Глобоза від 65 грн
Туя Вудварді Туя Вудварді від 60 грн
Туя Гомеопатія Туя Гомеопатія від 60 грн
Туя Хозері Туя Хозері від 62 грн

Опис і характеристика

Туя західна (thuja occidentalis) часто висаджується на заміських ділянках. Належить ця хвойна рослина до сімейства кипарисових. Людям відомі п'ять видів туї, але в Україні велике поширення отримав один вид, це Туя західна (Thuja occidentalis). Батьківщиною її є Північноамериканський континент. А ось в Європу вона потрапила в 1536 році.

За весь період росту в висоту туя може досягати 12-20 м. Крона компактна пірамідальна або яйцеподібна. Кора у неї має гладку підставу, за кольором червоно-бура, у міру старіння набуває сіруватого відтінку, після чого може відділятися смужками.

Туя, в тому числі і західна, відноситься до вічнозелених рослин, хвоя її має особливу форму. Система коренів у туї західної не дуже розвинена, вона становить лише 20% від довжини всього стовбура. Сама хвоя дрібна, в довжину досягає 3-4 мм. Невелике накладення хвойних гілочок один на одного створює ілюзію луски.

Зростає дерево 2-3 сезони, після чого деякі хвойні гілки починають відпадати. Але при цьому рослина не втрачає свого кольору.

Взимку хвойне дерево може змінювати свій колір. Гілки набувають більш бляклий відтінок.

Плоди у туї стандартні - невеликі шишки, всередині яких розташовано по дві насінини. У декоративному плані вони не уявляють цінності, більш того, вважається, що якщо на туї багато шишок, то значить рослину щось не влаштовує в догляді.

Особливості західної туї

При посадці і вирощуванні туї західної потрібно враховувати такі особливості:

 • Розмножується дерево насінням і живцями.
 • Зволоження має бути помірним, туя погано переносить як пересихання грунту, так і надмірний полив.
 • Може виносити низькі температури, аж до -36 градусів.
 • Коріння залягають не настільки глибоко, зазвичай на глибині 70-75 см.
 • Чи не чинить токсичного впливу на сусідні посадки.
 • Добре росте при pH грунту: 5,2-7.
 • Садити тую можна в кількості 750-3000 дерев на гектар.

Посадка туї західної

Туя західна не вимагає особливого догляду. При її вирощуванні необхідно наступне:

 • Більше світла.
 • Регулярний полив.
 • Лужний грунт.

У тих місцях, куди не потрапляє сонячне світло, тую краще не садити, тому що, по-перше, вона не буде рости в достатній мірі, по-друге, зростає ризик розвитку грибкових захворювань.

Якщо грунтові води протікають близько до поверхні (1-1,5 м), то рослину найкраще висаджувати на штучну височину. В цьому випадку насипається пагорб приблизно півтора метра у висоту.

Для посадки заздалегідь готується яма, звільнена від бур'яну. Коріння опускається в грунт в залежності від різновиду туї, якщо рослина виростає до 3-5 м, вкорінювати дерево потрібно на метр. Двометрові туї висаджуються з корінням на півметра в глибину.

Під час висадки декількох рослин thuja occidentalis потрібно враховувати їх сорт і можливість подальшої корекції крони. Маленькі дерева, у яких окружність стовбура сягає 1,5 метрів, для живоплоту висаджують на відстані 50-70 см. Однак варто враховувати той момент, що в подальшому доведеться проріджувати їх гілки. Для великих посадок відстань між деревами вибирають від 80 см.

Догляд за туєю західною з весни до осені

Щоб дерево виросло здоровим, йому потрібен відповідний догляд.

Полив

Поливати тую західну потрібно небагато, але часто. Проміжок між зволоженнями повинен становити кілька діб. На кожне дерево потрібно 10-20 літрів води. Все буде залежати від висоти дерева. Деякі сорти вимагають щотижня обприскування хвої, так в ній зберігається волога.

Туя західна стерпно переносить посуху, але в декоративному плані хвойна рослина буде виглядати неестетично. Горизонтальні гілки перестануть рости, конус наростання витягнеться, у рослини настане фаза активного плодоношення.

Розпушування, мульчування

Щоб декоративна рослина добре росла, необхідно своєчасно усувати бур'яни. Ще один важливий аспект при догляді за західними туями - це розпушування. Завдяки йому коріння рослини краще дихають. Але щоб їх не пошкодити, рихлити землю потрібно не глибоко, тому що коренева система туї розташована порівняно неглибоко від поверхні.

Мульчування проводиться для того, щоб на рослині не утворювалася суха кірка, грунт довше залишався зволоженим, а бур'яни не губили тую. Необхідно мульчувати стволовою частиною. Для цього використовують суха тирса, листя, деревну тріску і компост.

Підживлення

Після того як молоду рослину thuja occidentalis буде посаджено в ґрунт, підгодівля їй не потрібна протягом майже двох років.

У наступні роки потрібно буде періодично покращувати структуру ґрунту і його родючість. Робиться це в такий спосіб:

 • Під деревце додається компост шаром в 7-10 см.
 • Верхній шар грунту замінюється перегноєм.
 • Зверху накладається шар мульчі з рубаною сосновою корою.

Що стосується підгодівлі, то переважно використовують фосфорно-калійні добрива. Бажано, щоб вони були комплексними з додаванням додаткових мінералів, які застосовують для хвойних дерев і чагарників. За сезон досить двічі підгодовувати тую західну - на початку і наприкінці літа.

Обрізка і формування

Туя західна добре піддається обрізці, після цього вона не хворіє, а її крона, навпаки, стає густішою.

Якщо сорт має колоновидну форму, то це не означає, що така туя відразу матиме пірамідальний вигляд. Звичайно, є деякі різновиди туї, які відразу набувають необхідну форму, наприклад Смарагд. Інші ж, такі як Брабант, вимагають постійної обрізки і формування куща, так як спочатку виростають кошлатими.

Після посадки молодих рослин, знадобиться обрізка лідируючих галузей. Це особливо важливо для хвої, придбаної в розпліднику. Якщо цього не зробити, туя буде рости в два-три стовбури, що призведе до двохверхності і дерево втратить свою декоративність. Бажано відразу купувати екземпляри колонних сортів з одним стволом-лідером в Tvoya Tuya.

Кінчики-пагони thuja occidentalis обрізаються навесні, в той момент, коли розкривається грунт і проводиться цей процес до середини літа. Деякі різновиди туї західної доведеться обрізати два рази за сезон, до них відносяться:

 • Швидкозростаючі.
 • Кулясті.
 • Яйцеподібні.

Інші ж, ті, що ростуть повільно, можна обрізати один раз за сезон. За літо їх крона обростає незначно. Тому такі рослини будуть виглядати більш природно. Укорочення проводиться максимум на 1/3 всієї довжини гілки, але зазвичай обрізають на меншу довжину.

Хвороби і шкідники

Існує ряд захворювань, які вражають саме хвойні рослини - східну та складчасту, в тому числі і тую західну:

 1. Фітофтора - спочатку поразці піддається корінь, після чого хвороба перекидається на стовбур. Хвоя при цьому в'яне, набуває сіруватого відтінку. Нижня частина ствола розм'якшується, покривається нальотом. Коренева частина загниває. Нерідко причиною розвитку фітофтори виступає надмірне зволоження грунту. Рослину потрібно обробити фунгіцидами. При сильному ураженні туї її доведеться викопати і знищити, а грунт - повністю замінити. Інакше інфекція перекинеться і на іншу рослинність.
 2. Бурі пагони - розвивається ранньою весною і характеризується пожовтінням лусочок на гілках. У міру розвитку хвороби, вона стає бурою і незабаром гине. З метою профілактики жовті пагони відразу забирають з рослини. Потім для дерева потрібна додаткова підгодівля і обробка його фундазолом. Нерідко причиною хвороби виступає стояння грунтових вод.
 3. Іржа і шютте - в цьому випадку хвоя стає темною і опадає. Найчастіше хвороба розвивається навесні, але може бути присутньою цілий рік. Особливо схильні до захворювання молоді деревця. При виявленні ураження погані гілки відразу видаляються. Обробка ураженої туї проводиться за допомогою фунгіциду, який включає в склад мідь. Робити це потрібно з травня і протягом усього літа. В крайньому випадку застосовується фундазол. Його додають в грунт. При зараженні такою хворобою, як шютте, застосовується Топсин-М., починати обприскування потрібно навесні. Але тільки після того, як припиняться нічні заморозки.

Шкідники нападають на тую часто, вони можуть вражати наземну та кореневу частину, в залежності від виду комахи:

 1. Довгоносики - дорослі комахи їдять кору у рослини, личинки ж вражають коріння. Визначити враження можна по пожовклим кінчикам хвої. Паразити вибирають рослини, які ростуть в кислому і вологому грунті. Для їх знищення застосовують інсектициди, а грунт, якщо він кислий, обробляють вапном.
 2. Павутинний кліщ - обплутує своєю павутиною все дерево, вважає за краще сухість. Згодом хвоя обсипається. Для боротьби застосовують акарициди, або народні засоби у вигляді кульбабового або часникового настою. Обприскування крони водою теж зробить свою справу, так як павутинний кліщ не любить вологості.
 3. Дротяники - це чорні жуки, які прагнуть до перегною. Шкодять дротяники туї, підгризаючи її коріння. Личинки вражають частинки кори і тканини молодих пагонів. Сприяти розмноженню паразитів може застій вологи в грунті. В якості профілактики виступає хороший дренаж грунту і внесення вапна в кислий грунт. В крайньому випадку в землю додається такий засіб, як діазолін.

Пересадка і укриття туї на зиму

На зиму тую потрібно вкривати. Це захистить її від сильних морозів. Крім того, вертикальне зростання гілок і нагромадження на них снігу призведе до їх поломки. Тому потрібне таке обв'язування, щоб сніг злітав з дерев, не затримуючись на них.

Для обв'язки береться м'який матеріал, непоганим варіантом можуть стати старі капронові колготки. Вони не гниють і не тягнуться. Щільно зав'язувати не можна, інакше всередині гілки почнуть загнивати.

Деякі екземпляри, зростання яких не перевищує 1,5 метра, можна вкрити у вигляді куреня. З дерев'яних рейок встановлюється тринога і закривається мішковиною або білим лутрасилом.

Пересадка хвої небажана, так як багато сортів Туї західної не переносять цього процесу і гинуть. Тому краще відразу висаджувати рослину на необхідну ділянку.

Місце в саду

Місце підбирається в залежності від призначення туї. Наприклад, пірамідальний вигляд буде добре виглядати в паркових алеях, для низькорослих видів підійдуть відриті ділянки, де складаються композиції з подібних рослин.

Однак, підбираючи місце для туї західної, не варто орієнтуватися тільки на її сорт і призначення, необхідно подбати і про комфорт самого рослини. Так, хвойне дерево не любить протягів і віддає перевагу добре освітленим місцям. Під повною тінню крона туї стає розрідженою.

За рахунок того, що туя західна добре переносить зволожені місця, її можна садити поблизу проходження грунтових вод, посушливий період ця культура теж переносить гідно.

Розмноження туї західної

Тую можна розмножувати декількома способами.

Насіннєве розмноження

Цей спосіб розмноження застосовують вкрай рідко. На те є свої причини:

 • Не всі сорти здатні розмножуватися даним методом.
 • Рослина втрачає свої сортові якості.
 • У деяких рослин утворюються нежиттєздатні насіння.

Дозрівання насіння спостерігається до кінця жовтня - початку листопада, їх потрібно швидко зібрати і також швидко відправити на стратифікацію. Протягом 2-3 місяців вони будуть перебувати в холодному місці. Після чого насіння висівають.

Живцювання

На один держак береться стакан субстрату, який складається з 1 частини листового перегною і 1 частини річкового піску. Перед висадкою ці компоненти стерилізуються. Можна зробити це в мікрохвильовці. Після засипання грунту в пакет її зволожують кип'яченою водою. Але не сильно.

Живці потрібно зрізати гострим ножем на відстані 15 см, можна разом з грунтом. Після обрізки нижніх гілочок і посадки його в мішок з грунтом, необхідно встановити його на добре освітлене місце. Пакет відразу не відкривається, тільки періодично, особливого поливу такий метод теж не вимагає.

Різновиди

Існує кілька різновидів західної туї.

Декоративні форми

Декоративні форми цього дерева представляють такі види:
 • Брабант - виростає до 4 м у висоту.
 • Брабант золотий - має жовтуватий відтінок.
 • Смарагд - крона виростає до 5 м у висоту в діаметрі до 2 м.
 • Даніка - низькоросла куляста туя.

Забарвлення листя

Туя західна може мати різне забарвлення листя:

 • Різнокольорова - має відразу кілька забарвлень.
 • З зеленими хвойними листками.

Високорослість

Також рослина може мати різну висоту стовбура:

 • Високі - виростають у висоту до 5 метрів і вище.
 • Напівкарликові - 3-5 метрів.
 • Карликові види - дорослі рослини ростуть лише до 3 метрів максимум.
 • Мініатюрні туї - менше 3 метрів у висоту.

Туя західна в ландшафтному дизайні

Висаджується туя західна для оформлення саду або присадибної ділянки з урахуванням сорту і величини рослини:

 • Солітерні види будуть краще виглядати в одиночній посадці, так як вони дуже високі.
 • Карликові види підійдуть для різнопланової посадки.
 • Форматована туя буде добре виглядати в міні парках, на терасах з уступами.
 • Чагарниковий різновид застосовується для високих бордюрів і живоплоту.
 • Вигідно прикрасить ділянку різнобарвна хвойна туя.

Для невеликих ділянок використовують карликові форми туї, вони будуть виглядати оригінально групами. А ось високі і стрункі дерева бажано висаджувати в поодинці.